Skip to content

Unit Rates

Calculate and use unit rates

Written and reviewed by the Study Mondo Education TeamLast updated
🎯⭐ INTERACTIVE LESSON

Try the Interactive Version!

Learn step-by-step with practice exercises built right in.

Start Interactive Lesson →

Unit Rates

How do you compare prices, speeds, or other rates? Unit rates show the amount per ONE unit - making it easy to compare and make smart decisions!


What Is a Rate?

A rate compares two quantities with different units.

Examples:

  • 120 miles in 2 hours
  • $6 for 3 pounds
  • 300 words in 5 minutes

Written as: quantity₁/quantity₂ or quantity₁ per quantity₂

Key: The units are DIFFERENT (miles and hours, dollars and pounds, etc.)


What Is a Unit Rate?

A unit rate is a rate where the second quantity is 1.

Examples:

  • 60 miles per 1 hour (60 mph)
  • $2 per 1 pound
  • 60 words per 1 minute

The "per" means "for each one"

Unit rates make comparing easy!


Finding Unit Rates

Method: Divide the first quantity by the second quantity

Formula: Unit Rate = First Quantity ÷ Second Quantity

Example 1: 120 miles in 2 hours

Unit Rate = 120 miles ÷ 2 hours = 60 miles/hour

Answer: 60 miles per hour (60 mph)

Example 2: $15 for 3 books

Unit Rate = 15÷3books=15 ÷ 3 books = 5/book

Answer: $5 per book


Step-by-Step: Finding Unit Rates

Example: 180 students in 6 buses. Find students per bus.

Step 1: Identify quantities

  • First quantity: 180 students
  • Second quantity: 6 buses

Step 2: Divide 180 ÷ 6 = 30

Step 3: Write with units 30 students per bus

Answer: 30 students/bus


Unit Price

Unit price is a special unit rate used for shopping.

It shows price per ONE item (or per one unit like ounce, pound, etc.)

Example: $8 for 4 cans

Unit price = 8÷4=8 ÷ 4 = 2 per can

Why useful? Compare different package sizes!


Comparing Unit Prices

Example: Which is the better buy?

  • Option A: 3 bottles for $6
  • Option B: 5 bottles for $9

Find unit price for each:

Option A: 6÷3=6 ÷ 3 = 2 per bottle Option B: 9÷5=9 ÷ 5 = 1.80 per bottle

Option B is better! (1.80<1.80 < 2)

Rule: Lower unit price = better deal (for same product)


Speed as a Unit Rate

Speed is distance per unit of time.

Example 1: 240 miles in 4 hours

Speed = 240 miles ÷ 4 hours = 60 mph

Example 2: 150 meters in 25 seconds

Speed = 150 m ÷ 25 s = 6 m/s

Common speed units:

  • mph (miles per hour)
  • km/h (kilometers per hour)
  • m/s (meters per second)
  • ft/s (feet per second)

Unit Rate with Fractions

Sometimes you get fractional unit rates.

Example: 3 pizzas for 8 people

Unit rate = 3 ÷ 8 = 3/8 pizza per person

Each person gets 3/8 of a pizza

Or flip it: 8 ÷ 3 = 8/3 = 2⅔ people per pizza

Choose the perspective that makes sense for the problem!


Rate vs Unit Rate

Rate: Any comparison of quantities

  • 120 miles in 2 hours
  • $12 for 4 pounds

Unit Rate: Second quantity is 1

  • 60 miles per 1 hour
  • $3 per 1 pound

To convert rate to unit rate: DIVIDE!


Real-World Examples

Grocery Shopping:

  • Brand A: 24 oz for 4.80→4.80 → 0.20 per oz
  • Brand B: 16 oz for 3.84→3.84 → 0.24 per oz
  • Brand A is better value!

Gas Mileage:

  • Car travels 360 miles on 12 gallons
  • 360 ÷ 12 = 30 miles per gallon (mpg)

Typing Speed:

  • 450 words in 10 minutes
  • 450 ÷ 10 = 45 words per minute (wpm)

Heart Rate:

  • 150 beats in 2 minutes
  • 150 ÷ 2 = 75 beats per minute (bpm)

Wages:

  • Earned $84 in 7 hours
  • 84÷7=84 ÷ 7 = 12 per hour

Complex Comparisons

Example: Which copy shop is cheaper?

  • Shop A: 75 copies for $3.75
  • Shop B: 120 copies for $5.40

Find unit prices: Shop A: 3.75÷75=3.75 ÷ 75 = 0.05 per copy Shop B: 5.40÷120=5.40 ÷ 120 = 0.045 per copy

Shop B is cheaper! (by half a cent per copy)

Even small differences add up with large quantities!


Unit Rates in Recipes

Scaling recipes uses unit rates!

Example: Recipe uses 6 cups flour for 4 loaves

Unit rate = 6 ÷ 4 = 1.5 cups per loaf

To make 7 loaves: 7 × 1.5 = 10.5 cups of flour

Unit rate helps scale up or down!


Different Rate Formats

All these mean the same:

  • 60 miles per hour
  • 60 mph
  • 60 miles/hour
  • 60 mi/hr

The "/" means "per"

Example formats:

  • $5 per pound = $5/lb
  • 30 miles per gallon = 30 mpg
  • 65 words per minute = 65 wpm

When Unit Rate Has Decimals

Example: 5 pounds for $7

Unit price = 7÷5=7 ÷ 5 = 1.40 per pound

Money is usually rounded to 2 decimal places (cents)

Example: 3 items for $5

Unit price = 5÷3=5 ÷ 3 = 1.666...

Round: $1.67 per item (round up for money)


Population Density

Population density is people per square mile (or km).

Example: City has 450,000 people in 150 square miles

Density = 450,000 ÷ 150 = 3,000 people per square mile

Higher density = more crowded!


Efficiency and Productivity

Work rate: Tasks per hour Fuel efficiency: Miles per gallon Production rate: Items per day

Example: Factory makes 1,200 widgets in 8 hours

Rate = 1,200 ÷ 8 = 150 widgets per hour

Unit rates help measure efficiency!


Common Mistakes to Avoid

❌ Mistake 1: Dividing in wrong order

  • Wrong: $2 per 8 oz → 8 ÷ 2 = 4
  • Right: $2 per 8 oz → 2 ÷ 8 = $0.25 per oz

❌ Mistake 2: Comparing without unit rates

  • Can't directly compare "3 for $6" vs "5 for $9"
  • Must find unit price first!

❌ Mistake 3: Forgetting units

  • Always include units in your answer!
  • Not "60" but "60 mph"

❌ Mistake 4: Rounding too early

  • Keep extra decimals during calculation
  • Round only in final answer

❌ Mistake 5: Choosing higher price

  • Lower unit price = better deal
  • Don't just look at total cost!

Using Unit Rates to Solve Problems

Problem: If 4 pizzas cost $36, how much do 7 pizzas cost?

Step 1: Find unit rate 36÷4=36 ÷ 4 = 9 per pizza

Step 2: Multiply by new quantity 7 × 9=9 = 63

Answer: $63 for 7 pizzas


Problem-Solving Strategy

To find unit rate:

  1. Identify the two quantities
  2. Divide first by second
  3. Write answer with correct units
  4. Check: Does it make sense?

To compare options:

  1. Find unit rate for each option
  2. Compare the unit rates
  3. Choose lower for price, higher for value
  4. Consider quality too!

To use unit rate:

  1. Find the unit rate
  2. Multiply by desired quantity
  3. Calculate final answer

Quick Reference

Unit Rate Formula: First Quantity ÷ Second Quantity

Common Unit Rates:

  • Speed: distance ÷ time
  • Unit price: price ÷ quantity
  • Wage: money ÷ hours
  • Mileage: miles ÷ gallons
  • Typing: words ÷ minutes

Comparing:

  • Find unit rate for each
  • Lower unit price = better buy
  • Higher unit value = better performance

Remember: Always include UNITS!


Practice Tips

Tip 1: Set up division carefully

  • What do you want "per one"?
  • That goes in denominator

Tip 2: Check reasonableness

  • If car goes 240 miles in 4 hours
  • Should be around 60 mph (reasonable)
  • Not 960 mph (unreasonable!)

Tip 3: Use calculator for complex division

  • Especially with money
  • Round money to 2 decimal places

Tip 4: Compare apples to apples

  • Same units (both /ozorboth/oz or both /lb)
  • Same quality if possible
  • Consider other factors (freshness, brand, etc.)

Summary

Unit rate shows amount per ONE unit:

  • Makes comparisons easy
  • Found by dividing
  • Always include units

Finding unit rates: Unit Rate = First Quantity ÷ Second Quantity

Common uses:

  • Shopping (unit price)
  • Travel (speed, mileage)
  • Work (productivity, wages)
  • Sports (stats per game)

Benefits:

  • Compare different options
  • Make informed decisions
  • Calculate scaled quantities
  • Understand efficiency

Key skill: Unit rates help you make smart choices in everyday life - from shopping to planning trips to budgeting time!

Mastering unit rates empowers you to analyze and compare rates in the real world!

📚 Practice Problems

1Problem 1easy

❓ Question:

A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?

💡 Show Solution

Step 1: Identify the quantities. Distance = 240 miles Time = 4 hours

Step 2: Write as a rate. 240 miles / 4 hours

Step 3: Divide to find unit rate. 240 ÷ 4 = 60

Step 4: Include units. 60 miles per hour (or 60 mph)

Answer: 60 miles per hour

2Problem 2easy

❓ Question:

If 3 pounds of apples cost $4.50, what is the unit price (cost per pound)?

💡 Show Solution

Step 1: Identify the quantities. Cost = $4.50 Weight = 3 pounds

Step 2: Set up the division. Unit price = Total cost ÷ Number of pounds

Step 3: Calculate. 4.50÷3=4.50 ÷ 3 = 1.50

Step 4: State the unit rate. $1.50 per pound

Answer: $1.50 per pound

3Problem 3medium

❓ Question:

A printer prints 450 pages in 15 minutes. How many pages does it print per minute?

💡 Show Solution

Step 1: Set up the rate. 450 pages / 15 minutes

Step 2: Divide to get unit rate. 450 ÷ 15 = 30

Step 3: Include units. 30 pages per minute

Answer: 30 pages per minute

4Problem 4medium

❓ Question:

Store A sells 5 pounds of rice for $12.75. Store B sells 8 pounds for $19.20. Which store has the better unit price?

💡 Show Solution

Step 1: Find unit price for Store A. 12.75÷5pounds=12.75 ÷ 5 pounds = 2.55 per pound

Step 2: Find unit price for Store B. 19.20÷8pounds=19.20 ÷ 8 pounds = 2.40 per pound

Step 3: Compare. Store A: 2.55perpoundStoreB:2.55 per pound Store B: 2.40 per pound

Store B has the LOWER price (better deal).

Answer: Store B has the better unit price at $2.40 per pound (vs. $2.55 at Store A)

5Problem 5hard

❓ Question:

A water tank is being filled at a rate of 8 gallons every 3 minutes. At this rate, how long will it take to fill a 120-gallon tank?

💡 Show Solution

Step 1: Find the unit rate (gallons per minute). 8 gallons / 3 minutes Unit rate = 8/3 gallons per minute

Step 2: Set up the equation. Time = Total gallons ÷ Rate Time = 120 ÷ (8/3)

Step 3: Divide by a fraction (multiply by reciprocal). 120 ÷ (8/3) = 120 × (3/8) = (120 × 3) / 8 = 360 / 8 = 45 minutes

Check: In 45 minutes at 8 gallons per 3 minutes: 45 ÷ 3 = 15 (number of 3-minute periods) 15 × 8 = 120 gallons ✓

Answer: 45 minutes

Explain using:

⚠️ Common Mistakes: Unit Rates

Avoid these 3 frequent errors

🌍 Real-World Applications: Unit Rates

See how this math is used in the real world

📝 Worked Example: Solving a Quadratic by Factoring

Problem:

Solve x2−5x+6=0x^2 - 5x + 6 = 0.

2Factor the quadratic
3Set each factor equal to zero

📌 Related Topics in Ratios, Proportions, and Percents

❓ Frequently Asked Questions

What is Unit Rates?▾
Calculate and use unit rates
How can I study Unit Rates effectively?▾
Start by reading the study notes and working through the examples on this page. Then use the flashcards to test your recall. Practice with the 5 problems provided, checking solutions as you go. Regular review and active practice are key to retention.
Is this Unit Rates study guide free?▾
Yes — all study notes, flashcards, and practice problems for Unit Rates on Study Mondo are free to access. No account is needed.
What course covers Unit Rates?▾
Unit Rates is part of the Pre-Algebra course on Study Mondo, specifically in the Ratios, Proportions, and Percents section. You can explore the full course for more related topics and practice resources.
Are there practice problems for Unit Rates?▾
Yes, this page includes 5 practice problems with detailed solutions. Each problem includes a step-by-step explanation to help you understand the approach.